Pharmacy fridge PHC Europe MPR-S1201XH-PE
PHC Europe MPR-S1201XH-PE pharmacy fridge with 1165 L capacity. Glass door unit with key lock and painted steel interior. Equipped with shelving and TwinGuard ECO technology for enhanced temperature control (±3°C stability). Dimensions: 1824 × 1800 × 650 mm (H×W×D).
Product description
PHC Europe MPR-S1201XH-PE pharmacy fridge with 1165 L capacity. Glass door unit with key lock and painted steel interior. Equipped with shelving and TwinGuard ECO technology for enhanced temperature control (±3°C stability). Dimensions: 1824 × 1800 × 650 mm (H×W×D).
Attributes
| Capacity | 1165l |
|---|---|
| Brand | PHC Europe |
| Built In Data Logger | No |
| External depth (mm) | 650mm |
| External height (mm) | 1824mm |
| External width (mm) | 1800mm |
| Solid / glass door | Glass |
| Factory set point (°C) | 5 |
| Lock | Key |
| Sample temperature probe included? | No |
| Stainless Steel | No |
| Temperature stability (+/-°C) | 3 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.