BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
The BIOBASIC range provides cost-effective biostorage solutions for a host of applications.
Product description
The BIOBASIC range provides cost-effective biostorage solutions for a host of applications.
With forced air distribution, temperature alarms, internal and external ATEX and a user-friendly interface, the BIOBASIC range offers an exceptional selection of features in a very small package.
-
Acoustic door alarm, high and low temperature alarms, and a voltage free contact (NO/NC) for remote alarms.
-
Full ATEX compliance – both internal and external
-
Forced air distribution system makes sure the temperature inside the cabinet remains stable and uniform
-
Automatic smart defrost with re-evaporation of defrost water
Attributes
| Capacity | 125l |
|---|---|
| Brand | Gram |
| External depth (mm) | 640mm |
| External height (mm) | 831mm |
| External width (mm) | 595mm |
| Lockable | Yes |
| Temperature Alarm | Yes |
| Lock | Key |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
BioBasic RR310 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 218L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.