Pharmacy Fridge Dulas DLS1400PS
Dulas DLS1400PS pharmacy fridge with 1400 L capacity. Solid door design with mechanical lock and integrated data logger. Includes temperature probe. Interior is non-stainless steel. Dimensions: 2040 × 1440 × 800 mm (H×W×D).
Product description
Dulas DLS1400PS pharmacy fridge with 1400 L capacity. Solid door design with mechanical lock and integrated data logger. Includes temperature probe. Interior is non-stainless steel. Dimensions: 2040 × 1440 × 800 mm (H×W×D).
Attributes
| Capacity | 1400l |
|---|---|
| Brand | Dulas |
| Built In Data Logger | Yes |
| External depth (mm) | 800mm |
| External height (mm) | 2040mm |
| External width (mm) | 1440mm |
| Solid / glass door | Solid |
| Factory set point (°C) | 5 |
| Lock | Mechanical |
| Sample temperature probe included? | Yes |
| Stainless Steel | No |
| Temperature stability (+/-°C) | 3 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.