Pharmacy fridge CoolMed CMG500
CoolMed CMG500 pharmacy fridge with 480 L capacity. Fan-assisted cooling with glass door and wire shelving. Lockable, non-spark-free design featuring an access port, digital display, and temperature alarm. Dimensions: 1530 × 1180 × 609 mm (H×W×D).
Product description
CoolMed CMG500 pharmacy fridge with 480 L capacity. Fan-assisted cooling with glass door and wire shelving. Lockable, non-spark-free design featuring an access port, digital display, and temperature alarm. Dimensions: 1530 × 1180 × 609 mm (H×W×D).
Attributes
| Capacity | 480l |
|---|---|
| Brand | CoolMed |
| Built In Data Logger | No |
| Digital Display | Yes |
| External depth (mm) | 609mm |
| External height (mm) | 1530mm |
| External width (mm) | 1180mm |
| Lockable | Yes |
| Safety Level | Not sparkfree |
| Suitable For Monitoring | No |
| Temperature Alarm | Yes |
| Access Port | Yes |
| Fan Circulated | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Solid / glass door | Glass |
| Factory set point (°C) | 5 |
| Lock | Key |
| Sample temperature probe included? | No |
| Stainless Steel | No |
| Temperature stability (+/-°C) | 3 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.