Pharmacy fridge CoolMed CMS59
CoolMed CMS59 pharmacy fridge with 59 L capacity. Fan-assisted cooling with wire shelves and solid door. Lockable, non-spark-free unit with access port, digital display, and temperature alarm. Dimensions: 725 × 445 × 485 mm (H×W×D).
Product description
CoolMed CMS59 pharmacy fridge with 59 L capacity. Fan-assisted cooling with wire shelves and solid door. Lockable, non-spark-free unit with access port, digital display, and temperature alarm. Dimensions: 725 × 445 × 485 mm (H×W×D).
Attributes
| Capacity | 59l |
|---|---|
| Brand | CoolMed |
| Built In Data Logger | No |
| Digital Display | Yes |
| External depth (mm) | 485mm |
| External height (mm) | 725mm |
| External width (mm) | 445mm |
| Lockable | Yes |
| Safety Level | Not sparkfree |
| Suitable For Monitoring | No |
| Temperature Alarm | Yes |
| Access Port | Yes |
| Fan Circulated | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Solid / glass door | Solid |
| Factory set point (°C) | 20 |
| Lock | Key |
| Sample temperature probe included? | No |
| Stainless Steel | No |
| Temperature stability (+/-°C) | 1 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.