Pharmacy fridge LEC PPGR158BT-UK Pharmacy Plus
LEC PPGR158BT-UK Pharmacy Plus fridge with 158 L capacity. Glass door design with key lock and integrated data logger. Factory set to 5°C with ±3°C temperature stability. Includes temperature probes. Dimensions: 850 × 595 × 660 mm (H×W×D). Replaces PPGR158UK.
Product description
LEC PPGR158BT-UK Pharmacy Plus fridge with 158 L capacity. Glass door design with key lock and integrated data logger. Factory set to 5°C with ±3°C temperature stability. Includes temperature probes. Dimensions: 850 × 595 × 660 mm (H×W×D). Replaces PPGR158UK.
Attributes
| Capacity | 158l |
|---|---|
| Brand | LEC |
| Built In Data Logger | Yes |
| External depth (mm) | 660mm |
| External height (mm) | 850mm |
| External width (mm) | 595mm |
| Solid / glass door | Glass |
| Factory set point (°C) | 5 |
| Lock | Key |
| Sample temperature probe included? | Yes |
| Stainless Steel | No |
| Temperature stability (+/-°C) | 3 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.