Pharmacy fridge LEC PPSR400BT Pharmacy Plus
LEC PPSR400BT Pharmacy Plus fridge with 400 L capacity. Features a solid door, stainless steel exterior, and key lock for secure storage. Factory set to 8°C with stable temperature performance. Supplied without a built-in data logger but includes a sample temperature probe. Dimensions: 1935 × 595 × 660 mm (H×W×D).
Product description
LEC PPSR400BT Pharmacy Plus fridge with 400 L capacity. Features a solid door, stainless steel exterior, and key lock for secure storage. Factory set to 8°C with stable temperature performance. Supplied without a built-in data logger but includes a sample temperature probe. Dimensions: 1935 × 595 × 660 mm (H×W×D).
Attributes
| Capacity | 400l |
|---|---|
| Brand | LEC |
| Built In Data Logger | No |
| External depth (mm) | 660mm |
| External height (mm) | 1935mm |
| External width (mm) | 595mm |
| Solid / glass door | Solid |
| Factory set point (°C) | 8 |
| Lock | Key |
| Sample temperature probe included? | Yes |
| Stainless Steel | Exterior |
| Temperature stability (+/-°C) | 3 |
Explore more in the Pharmacy range
BioBasic RR210 Refrigerator Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 125L
BioBasic RF210 Freezer Under bench white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 125L
BioBasic RF410 Freezer Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock -5 to -25C 346L
BioBasic RR410 Refrigerator Upright white exterior solid door skids/wheels ABS plastic interior door lock +2 to +15C 346L
Talk to an expert
Let’s discuss how we can help to achieve your goals.